Telefon : (0216) 599 02 92

Türkiye'nin ilk Tesis Yöneticileri Federasyonu

TEYFED Firma Belgelendirmesine Başlıyor

Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan sektörlerinden birisi olan tesis yönetim sektörü “1. Tesis Yönetimi Mesleki Gelişim Çalıştayı” ile sektörde firmaların yaşadığı sorunların çözümü için bir araya geldi.

Entegre tesis, profesyonel tesis, bina, apartman, toplu konut, site, ofis ve ev-ofis, rezidans, iş merkezi, hastane, sağlık merkezi, alışveriş merkezi, üretim tesis, sanayi siteleri, kooperatif ve karma tesisler gibi tesislerin ve gayrimenkullerin yöneticilerini, yönetim ve yönetim danışmanlığı tüzel kişilik işverenleri, entegre tesis yönetim tüzel kişilik işverenleri ve tesis yönetim sektörüne hizmet veren tedarikçi işverenleri buluşturan Türkiye’nin yerli dernekleri 1. Tesis Yönetimi Mesleki Gelişim Çalıştayı’nda buluştu.

Tesis Yöneticileri Federasyonu’nun (TEYFED) ev sahipliğinde Murat Erdoğan ve Mehmet Alemdar başkanlığında Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü iş birliği ile Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen çalıştayda sektörün sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Bu yıl ilki düzenlenen “1. Tesis Yönetimi Mesleki Gelişim Çalıştayı’na, Türkiye’de sektör dernek başkanlarından Profesyonel Tesis Yöneticileri Derneği Başkanı Bülent Fıçıcı, Afyonkarahisar Apartman ve Site Yöneticileri Derneği Başkanı Hüseyin Boyalıoğlu, İzmir Apartman Site ve Toplu Yapı Yöneticileri Derneği Başkanı Serhat Korkmaz, Uluslararası Tesis Yönetimi Dernek Başkanı Burhan Şen ve yöneticilerinin yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlamacısı Kentsel Dönüşüm Uzmanı Derya Metin, Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetim Derneği Üyeleri, Afyonkarahisar Hocalar Tapu ve Kadastro Müdürü Dilek Ünlüer, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı & Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetim Bölümü Öğretim Üyeleri Emir Sunguroğlu, Salih Demirkaya, Muhammed Sait Yılmaz ile konusunda uzman avukatlar, akademisyenler ve iş dünyasından çok sayıda temsilci katıldı.

TEYFED Kurucu Başkanı Yahya Sağır çalıştayda yaptığı konuşmada; “Sektörümüzün ilki olan Tesis Yöneticileri Federasyonu (TEYFED) kuruluşunda da söylediğimiz gibi, biz inanarak yola çıktık. Türkiye’yi gezdik ve sektörel derneklerimiz ile iş birliği protokolü imzaladık. Tabii bu süreçte ayrılanlar oldu ama yılmadık yolumuza inanarak devam ettik. Sektörde çürük elmaların ayrıştırılması ve sektörümüze olan güvenin tekrar sağlanabilmesi için firma yeterlilik belgelendirilmelerin olması için ne gerekiyor ise yapacağız demiştik.

Bu süreçte Ankara Üniversitesi ile yapmış olduğumuz iş birliği protokolü ile çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Belgelendirilmeler Eylül ayında başlayacak ve bu çalıştaylar da ülke genelinde devam edecek. Firma belgelendirilmeleri ilk olarak da Federasyonumuzun tüzük kuruluş toplantısı yapılan ve imza altına alınan Afyonkarahisar’dan başlayacak ve ülke genelinde yapılacak, belgelendirmesi yapılan firmalar ve firmaların hizmet verdiği kat malikleri ve yönetimler Federasyonun güvencesi altında olacak.” dedi.

Sağır, “Aynı zamanda yine çalışmalarını yürüttüğümüz ve 180 ülkede geçerliliği olacak olan, ülkemizde istihdama ve sektörümüze faydası olacağına inandığımız “Tesis Yönetim Uzmanlığı” belgeleri de kısa zaman içerisinde verilecek, yapmış olduğumuz çalışmalarda sona geldik. Etik ve ilkeli olan, sadece sektörünü düşünen ve çalışmalarını bu yönde yapan sektör derneklerine kapılarımız her zaman açık.” diyerek davetini yineledi.

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin ülke ekonomisinin lokomotifi olduğunu ancak sektörde kayıt dışılığın yaygın bulunduğunu, değişen ekonomik ve sosyal koşulların gayrimenkul sektöründe kurumsallaşma ve uzmanlaşmanın önemini artırdığını vurguladı. Prof. Dr. Tanrıvermiş; “Değerleme, tesis ve gayrimenkul yönetimi ve finans alanlarında uluslararası eğitim ve akreditasyon kurumlarının denetiminde Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü lisans ve lisansüstü programları ile sektörün liderlerinin yetiştirilmesi gerekir. Ülkemizde RICS tarafından akredite yapılmış Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü gibi bir değer var ve bu değere sahip çıkmalıyız. TEYFED ile yapmış olduğumuz iş birliği protokolü ile eğitimler devam etmeli ve ülkemize bilinçli beyaz yaka personeller yetiştirilmeli.” dedi.  

Haberin Kaynağı : Hizmetix

İkinci aracı olan site sakinlerinden park ücreti talep edilmeye başlandı
İkinci aracı olan site sakinlerinden park ücreti
Elektrikli araç sahipleri dikkat! İzin alınmalı
Elektrikli araç sahipleri dikkat! İzin alınmalı
Site ve apartman aidatlarında önemli detay
Site ve apartman aidatlarında önemli detay
Sitelerde-Genel-Kurul-Dönemi-Başladı
Sitelerde Genel Kurul Dönemi Başladı
Asgari ücret zammının site aidatlarına etkisi
Asgari ücret zammının site aidatlarına etkisi