Telefon : (0216) 599 02 92

Türkiye'nin ilk Tesis Yöneticileri Federasyonu

Yönetim Sektörünün İhtiyaçlarına Uygun Çözümler Çalışmamızı Bakanımıza Sunduk

Değerli Sektör temsilcilerimiz,

Tesis Yöneticileri Konfederasyonu-TESKON bünyesinde bulunan, Tesis Yöneticileri Federasyonu- TEYFED ile Profesyonel Tesis Yöneticileri Derneği – PTYD‘nin, Üye Portföyünü oluşturan, Türkiye’nin önde gelen Akademisyenleri, Kat Mülkiyeti Konusunda Uzman Hukukçu Hocalarımız ve Ülkemizin en müstesna şirketlerinden oluşan seçkin üye Firmalarımız eşliğinde yaptığımız çalışmalar sonucu, Türkiye’de ilk defa 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nda, 7201 sayılı Tebligat Kanunu’nda, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu, Toplu Yapılarda Kat Mülkiyeti ve Kat İttifakı Tesisine Dair Yönetmelik Metinlerine Dair Bazı Değişiklikler Yapılmasına Dair Kanun Teklifimiz ve Önerilerimizi 18 Ocak 2022’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 950237 numarası ile sunmuştuk, ardından tüm partilerdeki en üst seviye yetkililere/milletvekillerine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcı Sayın, Hasan SUVER de konu ile ilgili bilgileri aktarmıştık.

Sunmuş olduğumuz teklifimiz ve önerilerimizi takibini de yaparak. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sayın, Murat KURUM’a 06.02.2023 tarihinde Sponsoru olduğumuz Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Tarafından yapılan III. Uluslararası Tesis Yönetimi Konferansında da dile getirdiğim ve önerilerimizi ayrıca teslim ettiğimiz önerilerimizi bugün gerçekleştirdiğimiz organizasyonda konuşma yapan Bakanımız Sayın, Murat Ķurum tarafından Tesis Yönetim sektorüne müjdelerim var diyerek;

1. Herkesin tarafından yönetim şirketi açılamayacağını, şirketlerin bakanlıkça belgelendirileceğini,
2. Mesleki standartların ve yeterliliğinin olacağını,
3. Kat Mülkiyeti Kanununda revizyonun yapılacağını,
4. Yönetim şirketlerinin sicil kaydının olacağını ve denetime tabi olacaklarını,
5. 19 Nisan 2022 tarihinde İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Strateji Daire Başkanlığı ile sitelere yaşanılan güvenlik açıkları ve maliklerin güvenliğinin sağlanamadığı 300 bağımsız bölüm ve ustu sitelerde Özel Güvenliğin şart koşulması görüşlerimizi paylaştığımız çalışmaların sona geldiğini,
6. En önemlisi ise %18 KDV’nin muaf olması için Ticaret Bakanlığı ile çalışmaların başladığını, Müjdesini verdi. Bu güne kadar yapmış olduğumuz çalışmaların ve görüşmelerimizin dikkate alınarak bir çok düzenleme yapılacağı aşikardır.

Bakanımız Sayın, Murat KURUM Beyefendi tarafından bugünkü organizasyonda Kurumumuzun Bakanlığa sunduğu bu teklif ve öneriler eşliğinde , Bakanlığın bu konuda çalışmalara başladığını bildirmesi , sektörde tabelası olan STK’lardan değil, İş yapan sektörumüz için kahırlanan STK’lardan olduğumuzun güzel bir göstergesidir.

Bu zamana kadar sektör adına bir adım atmadan iz bırakma sevdasında olanlara karşı kararlılıkla ilerlediğimiz bugünlerde ne kadar doğru yolda olduğumuzu düşünerek bizlerle yol giden kuruluşumuzdan bu yana süreçte emeği geçen, Değerli Akademisyenlerimize, Kat Mülkiyeti konusunda uzman Hocalarımıza, Hukukçularımıza, Seçkin üye Firmalarımıza, ve Türkiye çapında kuruluşumuza destek veren STK başkanlarına ve üyelerine Teşekkürü borç bilirim.

Yahya SAĞIR
TESKON –TEYFED – PTYD Kurucu Başkanı

ito-kahvalti-(6)
İTO - TEYFED Kahvaltı
ito-21
İTO 21. Komite ile bir araya geldik
kariyer gunleri 2-2 (3)
A.Ü. Uygulamalı Bil. Fak. Kariyer Günlerine Katıldık
myk-toplanti-002
MYK Başvurularımızı Yaptık
Yahya-Sagir-ve-Murat-Kurum-1
Yönetim Sektörünün İhtiyaçlarına Uygun Çözümler Çalışmamızı Bakanımıza Sunduk
TEYFED Genel Kurul
TEYFED 1. Olağan Genel Kurulu Yapıldı
teyfed çevre ve şehircilik bakanligi ziyaret 1
Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Ziyaret
tesis-yoneticileri-federasyonu-kuruldu-1
Tesis Yöneticileri Federasyonu Kuruldu